Határtalanul
Erdély – Határtalanul 2024
1. nap
Reggel gyülekező a szombathelyi vasútállomáson, létszám ellenőrzése után indulás Torockóra.
2. nap
A reggelit követően Torockót fedeztük fel. Egykori bányászváros, a Székelykő hármas csúcsa alatt, lakói betelepült székelyek. A település Erdély legnyugatibb székely végvára, és talán egyik legszebb faluja. Megbizonyosodhattunk, hogy itt kétszer kell fel a Nap. Megnéztük a helyi Néprajzi Múzeumot. Megismerkedtünk a falu történelmével, helyi építészeti stílusával, a népviselettel és a szokásaikkal. A torockói népviselet mindenek közt talán a legnemesebben kiérlelt.
Délután tovább utaztunk Tordára, ahol a sóbányába jártunk. A sóbánya a jólét, az egészség és a büszkeség szimbóluma. A földalatti galériák varázsa semmihez sem fogható élményt nyújtott, felültünk az óriáskerékre, amiről gyönyörködhettünk a körülöttünk lévő kilátásban.
Nyárádszeredára érkeztünk, elfoglaltuk a szállásunkat.
3. nap
Korond
Korond a híres fazekasok és a szép régi értékek községe, Erdély szívében.
A Sóvidék legnevezetesebb települése, iparművészeti, idegenforgalmi és művelődési központja.
Józsa János
1960-tól folyamatosan Korondon dolgozik, mint fazekasmester.
A Népművészet Mestere díjat 2020-ban kapta meg.
A korondi és ezen túlmenően az erdélyi népi kerámia motívumainak értelmezése mellett, a legősibb, régi tárgyi leletek alapján próbálta az autentikus színeket, mázakat visszahozni a mába. Munkája kezdete óta egy elvet tűzött ki célul: Csak tiszta forrásból!
Lehetőségünk nyílt betekinteni a műhelyébe, megnéztük az agyagformázást, korongozást, díszítést.
Farkaslaka
A farkas lakta névből eredhet a Farkaslaka név.
A település legfontosabb látnivalója Tamási Áron síremléke, amely az évtizedek alatt zarándokhellyé változott. A falu híres írójának temetése 1966-ban volt, a mai síremléket Szervátiusz Jenő és fia készítette el 1972-ben. Itt tiszteletünket tettük.
A templom kertjében a Trianoni keresztnél – megemlékeztünk és elhelyeztük koszorúnkat.
Székelykeresztúr
Székelykeresztúr történetének ritka nagy pillanatai közé tartozik, hogy 1849. július 30-án Petőfi Sándort, halálának előestéjén vendégül láthatta.
Petőfi körtefája
A szemtanúk mind úgy emlékeztek, hogy nagyon korán, az Egy gondolat bánt engemet című versét elszavalta, mielőtt elindult Segesvár felé.
2017. március 15-én a körtefa tovább éltetése céljából az eredeti körtefa utódjáról beoltott csemetét elültették a körtefa törzse mellé. Egy ilyen kis magonc a mi iskolánk kertjében is megtalálható.
Segesvár
Segesvár történelmi központja 1999 óta a kulturális világörökség része. A rengeteg torony és mesés épület egyedülálló vonzerőt ad a városnak, ami 2007-ben ünnepelte fennállásának 800. évfordulóját.
Az Óratorony a Citadella főbejárata a város egyik legismertebb nevezetessége. A meredek lépcsőn felkapaszkodva egy lenyűgöző múzeummal jutalmazzák a látogatókat, amelyben történelmi kiállítások találhatók 1899-óta. Felkapaszkodtunk, végig néztük a kiállítást és megnézhettük a város látképét.
4. nap
Szováta, Medve –tó
1875-ben keletkezett, a világ legnagyobb heliotermikus tava. Amikor is az özönvízszerű esőzések következtében beszakadt a sóhegy, és az alázúduló patakok vize lassan összegyűlt a sómedencében. A sómedence sós vízére tehát ráömlött az édesvíz, elterült rajta, amit a ráhulló napfény képes közel 70 fokosra is felmelegíteni. Ez a heliotermika.
Alakja kiterített medvebőrre hasonlít, innen származik a neve.
A tó körül lévő tanösvényt körbejártuk. A táblák segítségével megismerkedtünk a térség növény és állatvilágával.
Délután visszatértünk Nyárádszeredára és a helyi iskola- Deák Farkas Általános Iskola -7. osztályával barátságos focimérkőzést játszottunk. A lányok beszélgettek egymással, finom helyi kürtöskalácsot és édességeket ettek.
Közösen megemlékeztünk az I. világháborút lezáró Trianoni békéről. – a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából.
Késő délután megismerkedtünk a havasi méhészet fortélyaival. Színvonalas előadást hallhattunk Balde Ernőtől, majd lépes mézet kóstoltunk, illetve mézpogácsa formájában ajándékot is kaptunk.
5. nap
Ivóra mentünk a Vadas parkba, igen meleg volt aznap, kevésbé jöttek elő a vadon élő állatok.
Zeteváralján az Állatbabusgatóba sok-sok érdekes állattal találkoztunk: emu, törpe ló, tengeri malac, papagáj, páva, alpaca stb.
A parkban a gyerekek és felnőttek testközelbe kerülhetnek az állatokkal, megérinthetik, megsimogathatják őket. Bátrabbak még a lóhátra is felülhettek.
Székelyszentlélek határában megnéztünk Mini Erdély parkot, majd felmentünk a mellette lévő dombra a székelykapukon keresztül Orbán Balázs sírjához.
Székelykapu-múzeum (szabadtéri múzeum) a székelykapu-kiállítás az udvarhelyszéki kapuk díszítőművészetének bemutatását, a népi értékek megmentését célozza.
10 kapu sorakozik az Orbán-emlékmű előterében, a Borvízoldalban. Az emlékmű közvetlen közelében áll az első székelykapu, Orbán Balázs kapuja.
Orbán Balázs (1829-1890) a legnagyobb székely, író, történész, etnográfus, publicista és közéleti személyiség.
6. nap
Reggel korán keltünk és nekivágtunk a hazaútnak.
Késő este érkeztünk Szombathelyre teljes létszámmal.
Varga Lívia
(Osztályfőnök)
Fényképeket, ide kattintva tekintheti meg!
Szlovénia – Határtalanul
1. nap
Első állomásunk Kapornak volt, itt megnéztük a Skerlak-házat. Ezt követően Felsőlendvára utaztunk, ahol megtekintettük a várat és megismerkedtünk a várat birtokló családok történelmével, a kovács, a takács és a bognár mesterséggel, a gyógynövények felhasználásával valamint egy magyar feliratos film segítségével a térség elővilágával és gasztronómiájával. Ezután Muraszombatra utaztunk, ahol megtekintettük a kastély épületét. A kastélyban jelenleg egy múzeum működik. A kiállítási tárgyak között találtunk magyar nyelvű plakátokat az 1941 és 1945 közötti időszakból. A szállásunk Dobronakon volt. A szállás elfoglalását követően a helyi vendéglőben vacsoráztunk, majd vacsora után átbeszéltük a nap történéseit.
2. nap
A reggelit követően Zsitkócra utaztunk. Itt közösen elszavaltuk Vörösmarty Mihály Szózat című művét és megkoszorúztuk Deák Ferenc emléktábláját. Utunk következő állomása a Lendvai Kétnyelvű Általános Iskola volt, ahol a diákok és az iskola igazgatónője fogadott minket. Jó volt kicsit bepillantani egy külföldi általános iskola mindennapjaiba. Ezután a lendvai várban tettünk látogatást, ahol részletesen megismerkedtünk a vár történelmével, a hetési népviselettel és Zala György munkásságával is. A Fő utcán található egy helytörténeti kiállítás, ahol Lendva város polgárosodásával ismerkedhet meg az odalátogató. Megtekintettük a Lendván készült esernyőket, megismerkedhettünk a polgári életmóddal és az I. világháború előtti város kulturális életével. Megtekintettük a Makovecz Imre által tervezett Művelődési Házat, majd a kilátótoronyhoz mentünk. A nap végén Dobronakon az orchideafarmon tettünk látogatást.
3. nap
Miután megreggeliztünk és becsomagoltunk, a Bakonaki-tóhoz utaztunk. Itt – hogy még szebbé varázsoljuk a környezetet, segítettünk összegyűjteni a parkolóban található szemetet. Miután körbesétáltuk a tavat, az energiapontoknál pihentünk meg. Ezután Battyánfalvára utaztunk, ahol megismerkedtünk a kastély történetével, megtekintettük az épületet, a lovakat és sétáltunk a hatalmas parkban. Hazafelé a határt átlépve Alsószölnökön álltunk meg. Kicsit fáradtan, de tele élményekkel szálltunk le a busztól az iskola előtt.
Az utazás fényképeit ide kattintva tekintheti meg!