ÖKO hírek
A Méhek Világnapjához kapcsolódva hétfőn láttuk vendégül alsó tagozatunkon Farkas László bucsui méhészt, aki egyébként ide járt iskolába gyerekkorában. Sok érdekességet tudtunk meg tőle a méhcsaládok működéséről, sőt, magával is hozott egy ilyen családot. A kisdiákok a végén még mézet is kóstolhattak.


Állatvédelmi témahét 2024. szeptember 30-október 11.
Hiszünk az állatvédelem-pedagógiában!
A jövő állatbarátai a mai osztálytermekben nőnek fel. Az állatvédelem-pedagógia a gyermekek számára a természettel és az állatokkal való kapcsolat mélyítését jelenti. Általuk megtanulhatjuk a fenntartható és empatikus életmód alapjait, melyekre a jövőnk épülhet.
ÖKO-DÖK Nap
Március 28-án – a diákönkormányzat napján – iskolánk 6. és 7. osztályos tanulói Szombathelyre látogattak a Váci Mihály utcában található Vízműtörténeti Múzeumba. Itt egy érdekfeszítő tárlatvezetés során megismerkedhettek az ókori Savaria vízvezeték- és csatornahálózatával, valamint megnézhették a vízmű történetét bemutató kiállítást is. A legbátrabbak kipróbálhattak egy óvóhelyet is, sőt egy föld alatti barlangba is bemerészkedhettek. A program filmvetítéssel zárult. Ugyanezen a napon az 5. osztályosok is Szombathelyre utaztak, ők a Brenner Parkban található 1926-ban épített Víztoronyhoz látogattak el, míg a 8. osztályosok a toronyi pékségben vettek részt egy érdekes üzemlátogatáson.
Bár idén április 22. A Föld Napja a tavaszi szünetre esett, negyedikeseink így is csodás rajzokat készítettek erre az alkalomra.
Másodikosaink áprilisban, a Fenntarthatósági Témahéthez kapcsolódva kapták azt a házi feladatot, hogy készítsenek játékot, eszközt, dísztárgyat újrahasznosított anyagokból. Büszkén mutatjuk meg, milyen kreatív alkotások születtek, az osztálytársak már ki is próbálhatták őket. Lehet követni a példát, mindenhol akad otthon üres cipősdoboz, papírguriga, maradék textilanyag és némi fantázia!
A Nemzeti Faültetés Napja közös cselekvésre invitáló akciónap
2025. március 1.
A klímaválság az aszállyal, kitartó hőséggel és árvizekkel betört a nappalinkba, beszivárgott az életünkbe, már most veszélyezteti az élhető életünket, de még ijesztőbb képet fest a jövőnkre nézve.
Március első szombatján évente egyszer olyan eseményt szeretnénk, ahol ez valódi értelmet nyer.
Azt reméljük tehát, hogy mindenki, aki teheti fát ültet legalább az év egy napján.
Színes szeptember
Színesednek a levelek a fákon, a környezetvédelem, a tudatos életmódra nevelés programjai a Toronyi Gazdag Gyula Általános Iskolában.
Bővült a szelektíven gyűjthető hulladékok köre. Képeket ide kattintva tekintheti meg !
A szelektív hulladékgyűjtés jegyében minden osztályba kihelyeztünk egy papírdobozt, melyben az órák alatt keletkező papírszemetet dobhatják a gyerekek. Szintenként egy-egy teremben már van helye a műanyag flakonoknak is – bár egyre inkább törekszünk arra, hogy saját kulacsban hozzák otthonról a gyerekek a vizet, szörpöt, teát, üdítőt.
Már tavaly is gyűjtöttük a kupakokat (előtér), az elemeket (elemgyűjtő az előtérben), a használt étolajat (a „CseppetSem!” program keretében a bejáratnál elhelyezett sárga hulladékgyűjtőkbe lehet „bedobni” üvegben, flakonban).
Idén már KOMPOSZTÁLHATUNK is! Képeket ide kattintva tekintheti meg!
Gondnokunknak, Molnár Szabolcsnak köszönhetően raklapokból elkészült a komposztálónk az iskola előkertjében.
A séi gyümölcsösből érkező mosolygós (barack helyett) almák és körték csutkái, a lehullott falevelek, tobozok, gallyak, ceruzafaragványok, maradék szendvicsdarabok immár nem a kommunális hulladék közé kerülnek, hanem jó kis földdé komposztálódva, ültetendő facsemetéink, cserjéink tápanyagává válhatnak jövőre.
2580 kg papír a szeptemberi eredmény. Képeket ide kattintva tekintheti meg!
A tanév elején papírgyűjtésre buzdított gyereket, szülőt, pedagógust egyaránt a DÖK.
Iskolánk egykori tanulója, egy bucsui vállalkozó ingyen biztosította ehhez a konténert s vállalta az összegyűlt mennyiség szállítását Szombathelyre. Iskolatitkárunk, Borbás Ibolya a kartonokat vitte a Méh Zrt. telephelyére. A szervezésben, lebonyolításban idén is oroszlánrészt vállalt Lovasi Krisztina tanárnő, néhány hetedikes tanulónk, Lili, Gergő és Milán segítségével.
2580 kg papírt gyűjtöttünk össze, mely 125 300 Ft-ot jelentett ezen az őszön. A befolyt pénzt jutalmazásra, az iskola szépítésére, élhetőbbé tételére fordítja a Diákönkormányzat.
Tavasszal a cél legyen minimum a duplázás!
Ne autózz szeptember 22-én! - az autómentes nap apropóján. Képeket ide kattintva tekinthető meg!
Az autómentes naphoz kapcsolódva idén szeptember 22-re, csütörtökre meghirdettük a Ne autózz! Bringázz vagy rollerezz a suliba! programot.
A cél az volt, hogy megmozgassuk diákjainkat: érkezzenek másként ezen a napon, mint egyéb hétköznapon – gyalog, rollerrel, biciklivel, tömegközlekedéssel. Főként ne autóval!